Zakończył się MKFF 2017 we Wrocławiu (FOTOGALERIA)

Zakończył się MKFF 2017 we Wrocławiu (FOTOGALERIA)

Film “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego to dwa obrazy, które zostały nagrodzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017. Uroczysta gala finałowa, odbywająca się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, podsumowała sześć bardzo bogatych dni festiwalowych.

W piątkowy wieczór tytuł – Film, który Zmienia Życie, otrzymał “Wołyń”. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a odebrali ją producent filmu Andrzej Połeć oraz współautor scenariusza Stanisław Srokowski. Drugie wyróżnienie – Nagroda Publiczności powędrowała do reżysera Konrada Łęckiego za film “Wyklęty”. Obraz został uhonorowany także przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nagrodę Specjalną KRRiT wręczył jej członek i delegat – prof. Janusz Kawecki, podkreślając, że “Wyklęty” w przenikliwy sposób stawia dojrzałe pytania i uczciwie szuka na nie odpowiedzi.

Jury Festiwalu w składzie: Dariusz Regucki, o. dr Marek Kotyński CSsR i Łukasz Adamski zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej w Konkursie na Najlepszy Film Fabularny. Zwyciężył francusko-gruziński film „Rozdzieleni” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu jury – ten obraz bardzo dobrze odzwierciedla hasło programowe tegorocznego festiwalu „Prawda nas wyzwoli”. Jest to uniwersalna historia dramatu i cierpienia czeczeńskiej rodziny w zapomnianej wojnie. Film został zrealizowany w formie reportażu.

Nagrodę Honorową Festiwalu Niepokalanów otrzymał Medard Plewacki. Statuetkę “Maksymiliana” wręczył prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Rzecznik Festiwalu Ks. Piotr Wiśniowski, przypomniał liczne zasługi wrocławskiego aktora, pedagoga i krzewiciela pięknej polszczyzny.

Do organizatorów i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów swoje słowo skierował Papież Franciszek. „Ojciec święty, kierując tę myśl także do uczestników festiwalu filmów we Wrocławiu wyraża nadzieję, że nowe produkcje filmowe, spotkania twórców z widzami i okolicznościowe dyskusje pomogą wszystkim lepiej zrozumieć wartości uniwersalne upowszechniane przez kulturę i pozwolą odczytać je przez pryzmat wartości ewangelicznych. Niech atmosfera festiwalu, spotkanie ze sztuką, doświadczenie piękna, staną się okazją do poznawania głębi życia, mądrości i zadań kultury postrzeganych w perspektywie Bożego zamysłu co do świata, człowieka i całego stworzenia” – czytamy w liście.

List do uczestników Festiwalu skierował również wicepremier Piotr Gliński.

– “Maksymiliany” to nie Oscary. To coś więcej. Bo Oscar jest wymyślony, a za statuetką Maksymiliana stoi potężny patron” – te słowa na zakończenie powiedział ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017 to aż osiem filmów konkursowych. Równolegle do projekcji odbywały się spotkania w ramach formuły “Kino według…”. W Dolnośląskim Centrum Filmowym zebrani widzowie mogli prowadzić dyskusje z Krzysztofem Zanussim, Adamem Woronowiczem, Radosławem Pazurą, Dominiką Figurską czy Arnaldo Casali. Rozmowy były poprzedzone projekcją filmu zaproponowanego przez Gości Specjalnych Festiwalu. Wśród uczestników i widzów Festiwalu organizatorzy wylosowali pielgrzymkę do Ziemi Świętej. nagrodę otrzymała Anna Kucharczyk.

Fot. Janusz Gajdamowicz

[foogallery id=”2933″]