Cuda z nieba

Cuda z nieba

Cuda z nieba, reż. Patrycja Riggen

Cuda z nieba rozpoczynają się narracją głosową Christy Beam (rola Jennifer Garner), matki Anny, bohaterki filmu. Tłumaczy ona definicję cudu, jako niespodziewane pozytywne wydarzenie, naukowo niewytłumaczalne. A każda niewyjaśniona sytuacja potrzebuje osoby lub osób zaangażowanych w zdarzenie, aby można było zdecydować, że to jest cud.

Film ten opowiada historię 10-letniej Anny Beam (rola Kylie Rogers), której niewyjaśnione zaburzenia układu trawiennego prowadzą jej matkę, Christy, do walki z różnymi lekarzami i błędnymi diagnozami. Anna mieszka ze swoją rodziną w Teksasie. Są głęboko religijni, regularnie uczęszczają do lokalnego, protestanckiego kościoła. Zobaczymy w filmie, jak Anna stała się ciężko chorą osobą, będziemy świadkami ciężkich doświadczeń Christy, jako matki, a także bólu i cierpienia, które Anna musi przejść w chorobie trudnej do wykrycia przez lekarzy. Dopiero lekarz dr Nurco z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego diagnozuje nieuleczalną chorobę jelit. Fakt ten popycha rodzinę na krawędź rozpaczy. Christy zaczyna odstępować od swojej wiary – w wyniku pogorszenia się stanu zdrowia córki zaczyna wątpić w Boga.

Po miesiącach spędzonych w szpitalu, pewnego dnia Anna, bawiąc się ze swoją siostrą wspinaniem się na drzewo, spada głową 10 metrów w dół wydrążonego, spróchniałego konara, gdzie uwięziona jest przez wiele godzin. Strażacy wyciągnęli dziewczynkę nieprzytomną. I kiedy wszyscy, łącznie z lekarzami, spodziewali się śmierci dziecka, ta obudziła się. Okazuje się, że choroba ustąpiła, a Anna opowiedziała niesamowitą historię. Otóż wewnątrz pnia odwiedziła niebo, rozmawiała z Jezusem i to on ją uleczył.
Prawdziwa moc filmu pochodzi jednak od aktorki Jennifer Garner, grającej rolę Christy. Jej niepokój rozlewa się na każdą akcję dramatu, kiedy daje odpowiedzi, kiedy ma obawy o ubezpieczenie zdrowotne, kiedy odmawia uśmiechu czy tłumi gniew. Jest realna i twarda w sposób, jaki jej rola w filmie daje szansę być. Jest mostem łączącym wszystkie fragmenty filmu. Akcja filmu koncentruje się na poszukiwaniu lekarstwa dla bardzo cierpiącej Anny.

Christy z trudem rozpoznaje małe cuda, które się zdarzają wokół niej każdego dnia – małe uprzejmości recepcjonistki, która jej pomaga w Bostonie, przyjazna kelnerka, Angela, która zaprzyjaźni się, kiedy Christy i Anna potrzebują tego najbardziej. Nawet zaangażowanie dr Nurco jest w sobie małym cudem. Te małe gesty miłości i bezinteresowności tworzą te większe, bardziej zdumiewające cuda. Zarówno Garner jak i Rogers są charyzmatycznymi wykonawczyniami. Jennifer Garner jest przekonywująca, ponieważ jako oddana matka kwestionuje wszystko, w co wierzy, walcząc o życie córki, natomiast młoda Rogers rolą swoją nagradza spektakl, jako Anna, starając się zachować swój słoneczny widok podczas radzenia sobie z bólem i cierpieniem.

Cuda z nieba starają się doprowadzić widzów do patosu i dramatu chorej dziewczynki, i zrozpaczonej rodziny w sposób powszechnie relatywistyczny. Jest to świetnie działający, dobrze wyreżyserowany i poważny film: Jennifer Garner i Kylie Rogers sprawiają, że chcemy objąć za ramię, gdy dążymy, aby jakiś rodzaj pomocy pojawił się na horyzoncie. Całość jest uzupełniona wspaniałymi wizualizacjami i godną tego filmu muzyką. Jest to dzieło meksykańskiej reżyser, Patrycji Riggen, która utrzymuje tę historię w dobrym tempie; skutecznie pokazuje, jak zastraszające szpitale i procedury medyczne są dla młodego człowieka. Film doskonale równoważy tę historię z aspektem wiary.

Nawet jeśli nie jesteś fanem filmów opartych na wierze, będziesz cieszyć się tym filmem, ponieważ skupia się na matce, córce i rodzinnych zmaganiach. Trzeba zobaczyć.