Milczenie

Milczenie

Milczenie, reż. Martin Scorsese

Fabuła filmu Milczenie rozgrywa się w epoce ucisku katolików w XVII-wiecznej Japonii. W owym czasie w Japonii katolicyzm był zakazany, gdyż uważano, że katolicyzm głoszony przez jezuitów, jest zagrożeniem dla kultury japońskiej i suwerenności kraju. Dość szybko jezuiccy misjonarze zostali wygnani, a ci, którzy pozostali, zostali zamęczeni wraz z Japończykami, którzy przyjęli chrześcijaństwo. Jest to klimat, w jakim rozgrywa się akcja filmu.

Dwóch księży jezuitów z Portugalii – Sebastian Rodrigues (rolę tę gra Andrew Garfield) i Francisco Garupe (rolę tę gra Adam Driver) – udają się „na krańce świata” do Japonii, aby odnaleźć swojego mentora, ojca Ferreira, który podobno wyrzekł się swojej wiary. Po wylądowaniu na brzegu Japonii spotykają wsie pełne katolickich wiernych, którzy praktykują w tajemnicy. Dla nich przybycie księży jest potwierdzeniem ich przekonań. Wszyscy oni żyją w ciągłym strachu przed zdemaskowaniem ich przez władze reprezentowane w osobie inkwizytora Inoue (Issei Ogata). Jego celem jest oczyszczenie Japonii z chrześcijaństwa. Tak rozpoczyna się odyseja pełna brutalności i rozpaczy, by odnaleźć w kraju o innych przekonaniach religijnych.

Jezuici, przemierzając kraj, podejmują się również ewangelizacji, codziennie ryzykując własnym życiem. Miejscem wydarzeń jest skalisty, wulkaniczny obszar w pobliżu Nagasaki. By dotrzeć do tego miejsca misjonarze musieli się rozdzielić. Rodriguezowi towarzyszy przewodnik Kichijro, pijak, który już wcześniej wyparł się swojej wiary. Poprzez opary siarki i pary wodnej widzimy europejskich mężczyzn, ze związanymi rękami, prowadzonych przez japońskich żołnierzy na tortury. Ich szaty rozchylone, a na ciało wylewana jest wrząca woda. Istne piekło. Ofiarami są katoliccy księża, koledzy ojca Ferreiro.

Zadziwiająca jest różnorodność narzędzi tortur i kaźni, od mieczy i parzenia wodą do palenia na stosie. Metoda apostazji jest zawsze taka sama. Zmuszana osoba musi nadepnąć ikonę z Jezusem i Maryją. Rodrigues, oddzielony od towarzysza, nabiera wyglądu podobnego do Chrystusa i zaczyna widzieć siebie, jako uosobienie Jezusa. Nadszedł czas trudnego wyboru między utrzymywaniem swoich przekonań religijnych, a ratowaniem od śmierci niewinnych wieśniaków. Walka będzie się toczyć pomiędzy apostazją a męczeństwem, kiedy czyjeś postępowanie będzie ustalać los innych.

Złapani kapłani przymuszani są do apostazji, a ich ciągłe odmowy spotykają się z coraz trudniejszymi wyzwaniami do zniesienia. W pewnym momencie jeden z księży, wstrząśnięty zakresem tortur, gorąco modli się do Boga, szepcze do Niego, ale spotyka się z milczeniem, z pozorną ciszą. Zaczyna kwestionować swoją wiarę w Boga w ogóle i słuchać własnego sumienia, co sprawia, że podejmuje właściwą decyzję. Reżyser stworzył tu swoisty portret wytrzymałości duszy. Poszarpany stan fizyczny Rodrigueza odzwierciedla stan jego wiary. Konsekwencje przemocy w „Milczeniu” przenikają wiele poziomów psychologicznych i duchowych; film dociera do istoty duchowości z wielkim pytaniem o wartości duchowe wiary na świecie.

Efekty wizualne dostarczane przez twórców są warte ceny wstępu – zdesperowani chłopi jak piraci wspinają się na łódź, miasto opuszczone, a wypełnione dzikimi kotami, jaskinia morska działająca jak swoisty portal do innego świata. Wyjątkowymi gwiazdami filmu są japońscy aktorzy, od enigmatycznego nędznika Kichijiro, który staje się Judaszem dla Rodrigueza, do pobożnego starszego Ichizo, do którego wsi kapłani sprowadzają zarówno zbawienie jak i cierpienie. Znakomita, mistrzowska rola inkwizytora, Inoue, przebiegłego przeciwnika, który w zasadzie kradnie każdą filmową scenę, w której bierze udział. To filmowe dzieło, moim zdaniem, jest dla różnorodnych odbiorców. Każdy może zobaczyć i ocenić wartość, a złożona fabuła oraz pokazana XVII-wieczna historia feudalnej Japonii spowodują, że Milczenie znajdzie się wśród najlepszych filmów w 2016 roku.