Sprawa wiary

Sprawa wiary

Sprawa wiary, reż. Rich Christiano.

Sprawa wiary to dylemat, który przeżywają chrześcijańscy rodzice, gdy ich dzieci idą do szkół średnich czy wyższych, a zwłaszcza do innego miasta. Tak i w tym przypadku, Rachel idzie do college’u w innym mieście, gdyż zamierza zostać farmaceutką. Jednym z nauczanych przedmiotów jest biologia, gdzie nauczycielem jest profesor Kaman (rolę tę gra Harry Anderson), zagorzały ateista.

Profesor ucząc biologii przerabia teorię ewolucji. Rachel jest zdezorientowana, gdyż nigdy wcześniej nie słyszała o ewolucji, a tym bardziej o jej wpływie na rozwój życia na Ziemi. Pod wpływem nauczyciela, życia w akademiku i wszechobecnych różnych przyjaciół, Rachel zapomina o modlitwie, czytaniu Biblii czy chodzeniu do kościoła, szybko odchodzi od swojej wiary.

Zmianę w zachowaniu córki zauważają rodzice, a szczególnie jej wątpliwości w wiarygodność Biblii. Fakt ten wstrząsnął nimi do głębi. Po przeprowadzeniu dochodzenia ojciec odkrywa, że profesor biologii uczy ją, że ewolucja jest faktem naukowym i odpowiedzią na pochodzenie życia. Sytuacja ta wymusza na ojcu Rachel odwiedzenie profesora biologii. Spotkanie to kończy się wywołaniem na forum uczelni dyskusji pomiędzy adwersarzami na temat „stworzenie vs ewolucja”. Wzbudza to szczególną uwagę na uczelni, gdyż tata chrześcijanin, wątpiąca córka, a charyzmatyczny liberalny profesor budzą wiele napięć i intryg na kampusie. Następuje ostateczna rozgrywka.

Sprawa wiary – jakie jest sedno?

W moim, subiektywnym odczuciu debata kreacjonizm vs ewolucja nie jest głównym przesłaniem tego filmu. Sedno filmu tkwi w zrozumieniu przez Rachel, że musi zaufać wszystkim tym, którzy ją kochają, dbają o nią. Rodzice muszą być świadomi, i radzić sobie z tym problemem jeszcze w domu, bo edukacja publiczna nie jest neutralna w sprawach światopoglądowych.

Podziwiajmy ten film za próbę ostrzeżenia rodziców, ponieważ jest to tragiczna rzeczywistość, kiedy młodzież odchodzi z rodzinnego domu.

Zamiast zaplątywać się w niuanse debaty o teorii ewolucji, reżyser mądrze utrzymuje fabułę dość rozlegle, dzięki czemu film pozostawia dużo miejsca dla dzieci do zadawania pytań. Mimo że film jest niskobudżetowy młodzi i dorośli powinni go obejrzeć, gdyż posiada wartości, które nie są często postrzegane.