Zmartwychwstały

Zmartwychwstały

Zmartwychwstały, reż. Kevin Reynolds.

Wysoki rangą żołnierz rzymski próbuje udowodnić, że zmartwychwstanie było oszustwem. Wydaje się niemożliwym, by policzyć, ile to razy widzieliśmy na dużym ekranie historię życia i ukrzyżowania Jezusa. Były to te same wydarzenia, w wielu przypadkach ten sam dialog wyciągnięty bezpośrednio z Ewangelii. Ten fakt sprawia, że zrobienie czegoś nowego, jest wyjątkowo trudne.

Intrygującym stał się fakt, że reżyser „Zmartwychwstałego”, Kevin Reynolds, przyjął nieco inne podejście do biblijnej historii i pokazał wydarzenia po ukrzyżowaniu Jezusa oczami całkowicie kogoś innego. Oczami zmęczonego i emocjonalnie wypalonego agnostyka, rzymskiego żołnierza o imieniu Clavius (Joseph Fiennes).

Zmartwychwstały pokazuje historię tego rzymskiego trybuna przez pierwsze 40 dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Clavius miał za zadanie utrzymanie pokoju w Judei, które stało się jeszcze trudniejsze wraz z przybyciem i ukrzyżowaniem Mesjasza Jezusa (Cliff Curtis). Poncjusz Piłat nakazał mu, żeby upewnił się, że ciało Jezusa złożone w grobie i zabezpieczone przez rzymską straż, tam się znajduje. Ciało jednak znika i zaczynają krążyć pogłoski o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wydarzenia te zmusiły Piłata do wysłania Claviusa w celu przeprowadzenia śledztwa, by ustalić, co się stało z ciałem ukrzyżowanego.

I tak trybun zaczyna istną pracę detektywistyczną. Zeznania są wymuszane, informatorzy są przekupywani, a ciała ekshumowane. Widz mógłby oczekiwać, że Clavius będzie stosował przemoc i tortury, aby osiągnąć cel. Nic bardziej mylnego. Czy to ze współczucia, czy z wyczerpania, nie poszedł tak daleko? Sceptycyzm Rzymianina zamienia się w zakłopotanie, a kiedy spotyka zmartwychwstałego Jezusa, zakłopotanie przeobraża się w zastanowienie – zbliżył się do źródła tajemnicy.

Wszyscy znamy zakończenie, ale w filmie Zmartwychwstały poszło ono w niekonwencjonalnym kierunku. Widzimy mimiki szoku, które opowiadają historię lepiej od efektów specjalnych generowanych przez komputer, a widz w tym czasie „zamurowany” jest widokiem i częstym brzęczeniem much nad gnijącymi ciałami, włosami wypełnionymi kurzem i piaskiem. A także połamanymi kończynami ukrzyżowanych, brutalnością cesarstwa rzymskiego.

W przeciwieństwie do innych filmów, gdzie nacisk położony jest bezpośrednio lub pośrednio na postać Jezusa, tematem tego filmu jest przede wszystkim delikatny krajobraz polityczny między Żydami a Rzymianami i oczywiście wplątany w to nasz bohater Clavius. Jednakże ten film wykorzystuje metodę pośrednią, aby dowiedzieć się, dlaczego Jezus był tak wyjątkowy dla Jego zwolenników (i jest do dziś). Takie podejście pośrednie jest znacznie bardziej efektywne dla przyspieszenia orędzia ewangelicznego niż typowo “chrześcijańskie” filmy.

Mimo, że ten film jest wyraźnie o tajemnicy otaczającej zmartwychwstanie Jezusa w tle, na pierwszym planie są osobiste zmagania i duchowa transformacja, dzięki czemu jest bardziej historycznym filmem niż chrześcijańskim. Dlatego każdy, kogo interesuje rzymska lub żydowska historia, znajdzie coś dla siebie w tym filmie. Ukazana jest zależność między Rzymianami i przywódcami żydowskimi jako gra, w celu utrzymania pokoju w Jerozolimie.

Podstawowa fabuła i zakończenie filmu są proste, ale i głębokie, i powinny być docenione zarówno przez wierzących jak i przez niewierzących. Jakość filmu jest powyżej większości filmów z gatunku religijnych i jest pełna akcji, humoru i inspiracji dla całej rodziny. Twórcy zaoferowali wiele nowych ciekawych elementów do tej znanej biblijnej historii.

Zmartwychwstały to biblijna fikcja, ale w dużej mierze zgodna z ewangeliczną historią i nie znaczy to, że nie może służyć do dzielenia się Ewangelią z niewierzącymi, a także zachęcać, motywować i inspirować chrześcijan.