Małgorzata Imielska

Małgorzata Imielska

Absolwentka Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, reżyser oraz autor scenariuszy filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych i radiowych.

Ukończony przez nią ostatnio debiut fabularny (zrealizowany na podstawie jej scenariusza) „Wszystko dla mojej matki” otrzymał kilka nagród; w tym nagrodę za reżyserię i dla najlepszego filmu fabularnego na International Film Festival Dhaka 2020, wyróżnienie za debiut reżyserski i Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2019. Ponadto także Grand PRIX na Kozzi Film Festiwal 2020, Nagrodę Młodzieżowego Jury na Tarnowskim Festiwalu Filmowym 2020, wyróżnienia na Festiwalu Lubuskie Lato Filmowe 2020, na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz na Bastau International Film Festival w Kazachstanie. Zofia Domalik, która zagrała postać Olki otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski na FPFF w Gdyni w 2019.

Ostatni film dokumentalny Małgorzaty Imielskiej „Miłość i puste słowa” (73 min), który został zrealizowany w 2018 roku przez Studio Filmowe Kronika dla TVP.S.A, zdobył liczne nagrody w Polsce i zagranicą. W tym między innymi nagrodę „Złote Grono” na 48. Lubuskim Festiwalu Filmowym oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi w 2018 roku. Na tegorocznych festiwalach uzyskał nagrodę główną na Hong-Kong International Film Festival, nagrodę za reżyserię filmu dokumentalnego na Great Message International Film Festival w New Delhi, nagrodę główną w kategorii „Women’s Films Winner” na International Cult Filom Festival w Kalkucie oraz nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Ponadto film był także prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, na Festiwalu Filmowym w Cottbus, One World w Pradze, Human Rights w Budapeszcie i Wiedniu. Trzeba też dodać, że „Miłość i puste słowa” jako jedyna polska produkcja był pokazywany na Międzynarodowej Konferencji Telewizyjnej INPUT w Bangkoku w 2019 roku.

Inne, ważne nagrody Małgorzata Imielska otrzymała za film dokumentalny „Powiedz mi dlaczego”. Między innymi: nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Konkursie Polskim w Krakowie w 2007, nagrodę Bronze Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston w 2007 oraz wyróżnienie na MFFD w Kantonie 2007. Jedną z ważniejszych nagród jest także nagroda główna za pełnometrażowy film dokumentalny „Przeżyć Afganistan” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie w 2012 roku.

Telewizyjny spektakl teatralny M. Imielskiej zatytułowany „Chciałam ci tylko powiedzieć” uhonorowano nagrodą im. Stefana Traugutta za debiut autorski i reżyserski w Teatrze TV na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa teatry” w Sopocie w 2007 roku. Kolejny spektakl „Sprawa Emila B” został nagrodzony nagrodą „World’s Silver Medal” na Międzynarodowym Festiwalu New York Festivals w Nowym Jorku w 2009 roku.

W tej chwili pracuje nad scenariuszem drugiego filmu fabularnego „Ta cholernie piękna miłość”. Będzie to ironiczna opowieść o miłości w czasie i miejscu, który temu nie sprzyja… Miłości nade wszystko. Nawet, gdy czasu zostało niewiele.