Maksymiliany
Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów
Międzynarodowy Festiwal Filmów MASYMILIANY od 2016 roku odbywa się we Wrocławiu i stanowi kontynuację Festiwalu rozpoczętego trzydzieści sześć lat temu przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa.
Festiwal od samego początku jest zogniskowany na promocję wartości uniwersalnych. Jego główny cel to zadawać pytania o moralność i kondycję duchową człowieka. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest niezwykle wymowny cytat z Pisma Świętego: Zło dobrem zwyciężaj! (Rz 12, 21).
Organizatorami Festiwalu są Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia oraz Klasztor OO. Franciszkanów z Niepokalanowa.
Rada programowa
ks. Piotr W. Wiśniowski
Rzecznik Festiwalu
o. dr Mariusz Słowik OMF Conv.
o. dr Mariusz Słowik, gwardian klasztoru OO Franciszkanów z Niepokalanowa,
ks. Jerzy Babiak
Dyrektor Konkursu Młodych o Statuetkę św. Jana Bosco
ks. dr hab. Marek Lis
Przewodniczący Rady Festiwalu
Marcin Kurek
Scenarzysta, producent, filmowiec
abp Andrzej Siemieniewski
Honorowy Członek
prof. Ireneusz Jóźwiak
Honorowy Członek
Organizatorzy
Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia
Fundacja to zespół ludzi z pasją tworzenia, dialogu i ewangelizacji. Współtworzymy szereg inicjatyw, które poprzez obraz w przestrzeni publicznej promują takie wartości jak: wiara, ochrona życia, rodzina, patriotyzm.
Nasze projekty to:
- Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu – MAKSYMILIANY
- Telewizja Wiekuistego Słowa – EWTN Polska
- Ewangelizacja wizualna, katolicka sieć bilbordów
- TV Rodzina • Strefa Wolności
- Zawróceni+ /Czytam, więc żyję!
- Miłosierdzie podaj dalej
- Wielkopostne Katechezy Czwartkowe we Wrocławiu
- Dar dla Aleppo
Klasztor OO. Franciszkanów z Niepokalanowa
Wszystko zaczęło się od figurki Niepokalanej, którą postawił o. Maksymilian Maria Kolbe na ziemi ofiarowanej mu przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego…
Figurka ta stoi do dziś. Była ona kamieniem węgielnym i fundamentem pod budowę klasztoru w Niepokalanowie, który został założony późną jesienią 1927 roku.
Klasztor w Niepokalanowie to przede wszystkim miejsce modlitwy i kontemplacji zarówno dla mieszkających tam zakonników, jak i oczywiście dla wielu pielgrzymów obecnego przy klasztorze Sanktuarium. Klasztor to także twórcze i pełne pasji dziedzictwo św. o. Maksymiliana.
Już za czasów II Rzeczpospolitej ziściły się marzenia Założyciela o działalności wydawniczej, w tym o ogromnym nakładzie pisma Rycerz Niepokalanej, audycjach radiowych oraz telewizji. Po wojnie, dopiero 1 marca 1995 r., ponownie rozpoczęło nadawanie Radio Niepokalanów.
Klasztor OO. Franciszkanów z Niepokalanowa Klasztor Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa zaangażowany jest w organizację Festiwalu niemal od początku jego istnienia, czyli od 1987 roku. Sprawuje On duchowy prymat nad główną ideą Festiwalu, którą jest misja ewangelizacji oraz promocja tych wartości, jakim służył i za które oddał swoje życie św. o. Maksymilian.